NORIMBERK

 

CHRISTKINDLESMARKT 2013

Norimberský vánoční trh "Christkindlesmarkt" (Christkindl = Ježíšek; Markt = trh) patří bezesporu k těm nejznámějším nejen v celé zemi, ale i daleko za hranicemi. Tento tradiční předvánoční zážitek je spojen s jedinečnou atmosférou vyzdobených stánků, nasvícených ozdob, vonícího svařáku a zářicích dětských oček na kroužícím kolotoči.

http://christkindlesmarkt.norimberk.eu/#29

 

"...A kdo sem příjde, nechť je vítán...!"

Tímto tradičním prologem zahájil vloni Ježíšek" světoznámé vánoční norimberské trhy.

Šestnáctiletá Franziska Handke se podruhé převtělila do své vánoční role.

 VIDEO 2

 

VIDEO 3

 


během své návštěvy se můžete také
povozit historickým poštovním kočárem

slavnostní zahájení 29.11 2013

Ježíškův uvítací prolog v 17:30

 

 

OTEVÍRACÍ DOBA:


pondělí - neděle: 10:00 hod. - 21:00 hod.


štědrý den:   10:00 hod. - 14:00 hod.


"úřadující" Ježíšek 2011 - 2012

V době předvánočního adventu zde směřují kroky asi 2 milionů návštěvníků z celého světa. Obrovskému zájmu se Christkindlesmarkt těší především u návštěvníků z Japonska. Velkou část návštěvníků tvoří ovšem také turisté z Česka. Mnoho českých cestovních kanceláří organizuje při této příležitosti většinou jednodenní zájezdy.

 

Historie tohoto vánočního trhu sahá až do první poloviny 17. století. Asi o sto let později, z roku 1737 pochází listina, ve které je zmínka o tom, že všichni norimberští řemeslníci - jednalo se celkem o 140 osob - byli oprávněni nabízet na trhu své zboží.


pohled k hlavnímu náměstí
s dominující "zlatou kašnou"

Christkindlesmarkt probíhá do pátku před první adventní nedělí a končí vždy 24. prosince, pokud na tento den nepřipadne neděle.

 

Centrem trhů je hlavní norimberské náměstí "Hauptmarkt" s dalšími přilehlými uličkami a náměstími.


jeden z mnoha nazdobených
stánků s vánoční tématikou

Christkindlesmarkt je každoročně slavnostně otevírán - jak jinak než Ježíškem. Nepředstavujte si ale bezbranné novorozeně v kolébce.

 

Christkindl je krásná mladá dívka mezi 16. a 19. léty, která je každé dva roky nově volena z řad 18 místních mladých dam. V pátek  17:30 hodin "Ježíšek" zahájí z výše průčelí kostela Panny Marie (Frauenkirche) slavnostním proslovem „svůj“ Christkindlesmarkt.


celkový pohled na hlavní náměstí,
vlevo se"zlatou kašnou",v pozadí
s kostelem "Frauenkirche" z jejíhož ochozu zahajuje Ježíšek "své" trhy

Nestihnete-li toto slavnostní zahájení, nezoufejte. Ježíšek se na "svém" vánočním trhu objevuje znovu každý den od úterý do pátku, vždy kolem třetí odpolední. K jeho dalším úkolům patří vystoupení na dětském vánočním trhu, vyprávění pohádek v „Hvězdném domě“ a návštěvy v domovech důchodců, školkách, nemocnicích a charitativních zařízeních. Své město Norimberk prezentuje také v médiích a na vánočních trzích v jiných městech.

 

K zajímavostem patří, že na trhu jsou zastoupeni také prodejci partnerských měst Norimberku a tedy i Praha. Stánek najdete na malém náměstíčku za radnicí, které se jmenuje "Rathausplatz".


plánek vánočních trhů

loňský oficiální letáček (formát PDF)
letošní brzy zaktualizujeme

V následující obrázkové galerii si můžete prohlédnout norimberský vánoční trh z posledních let. Naklikněte symbol šipky uprostřed obrázku. Mějte pár sekund trpělivost během načítání obrázků. Budete-li chtít obrázky natáhnout na celou obrazovku, naklikněte v levém dolním rohu na symbol obrazovky.

http://fotogalerie.norimberk.eu/#6

webmaster

TwitterYahoo! My WebGmailFacebookYouTube

 

norimberk.eu ©2011 - 2013