NORIMBERK

 

MUZEUM HRAČEK

 

Norimberské muzeum hraček najdeme nedaleko hlavního náměstí v Karlstraße 13–15. Bylo založeno v roce 1971 a patří k nejznámějším světovým muzeím hraček. Ročně ho navštíví více než 100.000 dětí i dospělých. Ve tříposchoďové měšťanské budově s podkrovím můžeme na ploše o velikosti asi 1.400 čtverečních metrů obdivovat vývoj hraček od antiky přes středověk až po dnešní dobu.

 

Nejvíce hraček pochází z doby za posledních 200 let. Zde sehrává svoji významnou roli samotné město Norimberk coby světové centrum výroby hraček. V době industrializace tady i v širokém okolí vyrůstala spousta významných manufaktur a továren na hračky.

 

Vedle místních výrobců zde najdeme také výrobky pocházející z jiných částí Německa a dokonce i z východní Evropy.

 

Samotný depozitář muzea obsahuje na 65.000 hraček. Ovšem pouze malou část z tohoto obrovského množství - asi 5% - můžeme v muzeu vidět na vlastní oči.

 

Mnoho hraček je ze dřeva, papíru, plechu, cínu či jiných kovů a samozřejmě plastů.

 

Oči malé i velké návštěvnice určitě potěší velká expozice různých panenek. Ty menší můžeme vidět například i v malých zařízených kuchyňkách a pokojících.

 

Pro menší i velké kluky je zase připraveno množství technických hraček - různorodých vozítek, autíček, parních strojů i pohyblivých figurek. Obrovskému zájmu se těší také velkoformátový model železnice, kde vše funguje téměř jako v opravdovém životě.

 

A samozřejmě nesmí chybět ani novodobé hračky jako třeba LEGO anebo Barbie. v dětském koutku si pak mohou malí návštěvníci v klidu pohrát, vyzkoušet různé stavebnice anebo třeba zalistovat v některé z dětských knížek.

 

Návštěva norimberského muzea hraček je příjemným zpestřením nejen pro děti. Při objevování městských zajímavostí byste si neměli nechat tento zážitek ujít.

 

webmaster

TwitterYahoo! My WebGmailFacebookYouTube

 

norimberk.eu ©2011 - 2012